בלט קלאסי לילדים

על ההיסטוריה ומאפייניו של הבלט

הורים רבים שולחים את בנותיהם, ובשנים האחרונות גם את בניהם, לשיעורי בלט קלאסי לילדים. שיעורים אלה מציעים מגוון רחב של יתרונות, הם מפעילים את השרירים ומחזקים את הגוף, ממלאים את הנפש ומציעים הרבה מאד הנאה. אך האם ידעתם כיצד הכל התחיל? מהו מקורו של הבלט הקלאסי ואילו שינויים הוא עבר לאורך השנים?

הכול התחיל במאה ה-15

אם אתם שולחים את בתכם לשיעורי בלט קלאסי לילדות, סביר שאתם, וכך גם היא, נמשכים לסגנון הזה. מקורו של הבלט הקלאסי הוא עוד במאה ה-15, בתקופת הרנסנס ופריחתו בתקופת הבארוק בניצוחו של מלך השמש – לואי ה - 14  עם הקמת האקדמיה המלכותית למחול בפריז בשנת 1661(Académie Royale de Danse). צורת המחול הזו, שהתפתחה על במותיהן של צרפת וגם רוסיה הפכה עם השנים לאחד מסגנונות הבלט הפופולאריים ביותר וישנן לא מעט להקות בלט, הנחשבות למובילות בעולם המחול העכשווי כגון – "בלט קולברג" Cullberg Ballet)) משבדיה ו"ניו-יורק סיטי בלט" (New York City Ballet). בכל שיעור בלט קלאסי לילדות אפשר לראות את הטכניקה המדויקת, האסתטיקה, היופי וכמובן את המוזיקה הקלאסית המרהיבה בשלל מקצביה. אך מעבר ליופי, יש לבלט יתרונות נוספים.

הבלט לכשעצמו עובד על חיזוק והארכת השרירים בגוף, יציבה נכונה, קואורדינציה, שווי משקל  ומוזיקליות. הוא מאפשר לרוקדות וגם לרוקדים להתחבר לגופם גם בפן הרגשי, להכיר אותו בצורה טובה יותר וגם ללמוד לשלוט בו. אפשר לראות זאת בתנועות הכל כך מיוחדות שהוא כולל ודרך הכוריאוגרפיות השונות, הלוקחות חלק בסגנונות מחול רבים, הן בארץ והן בעולם כגון מחול מודרני – עכשווי וג'אז. הבלט הקלאסי התפתח מריקודי החצר באטליה (בחצרה של קטרין דה מדיצ'י) ובצרפת (בחצרו של לואי ה 14)בתחילת דרכו של הבלט– השתתפו במופעים גברים בלבד. עם הופעתן של הבלרינות הראשונות, ביניהן מארי טליוני (Marie Taglioni) שעלתה על קצות אצבעותיה, הפך הבלט לרומנטי, שמימי ואוורירי. הטכניקה פנתה לכיוון של עלייה על אצבעות כפות הרגליים עם הולדתן של נעלי האצבעות (point shoes).


שיעורי בלט קלאסי לילדות

אצלנו בסטודיו מתקיימים שיעורי בלט לילדות ושיעורי הכנה לבלט החל מגלאי 3 לפי רמות ושלבים. לתלמידות הגיל הרך יש לנו שלושה שלבים. שיעור מחול לגיל הרך נקרא גם שיעור מחול יצירתי – הכנה לבלט וכולל משחקים, שירים, דקלומים, שימוש באביזרים ועוד...שיעור בלט לילדות כולל הקנייה של היסודות הראשונים בשפת הבלט הקלאסי, למידה של מוטיבים, תנועות, רצפים ועמידות. בהמשך שילוב של מוטיבים ותנועות משפת המחול המודרני. בד בבד עם תרגול אימפרוביזציה (אלתור). 

מעבר לשמחה ולהנאה שבתנועה, בשיעור בלט קלאסי לילדות, אנו נותנים מקום ליצירתיות ולפיתוח מקוריות. אנו שמים דגש רב על חיזוק השרירים, הארכתם, פיתוח ראייה מרחבית, חידוד הקואורדינציה, שכלול הזיכרון התנועתי והבנת העבודה הקבוצתית. 

על התנועות המאפיינות אותו

הבלט הקלאסי, שלא כמו המחול המודרני, מתאפיין בתנועות סימטריות ובשפת מחול מוגדרת וברורה. בניית גוף הרקדן הן המקצועי והן החובבן בסיסה בלימודי שפת הבלט הקלאסי האגדית. ולא בכדי הצליחה שפה זו לשרוד למעלה מ 500 שנה בעולם כולו ולהפוך לשפה הבינלאומית של המחול. בבלט הקלאסי יש חיבורים תנועתיים הגיוניים ורצף שמלווה את הריקוד מתחילתו ועד סופו. יש בו  את חמשת הפוזיציות הקבועות של הרגליים האופייניים לו (אותם קבע אמן המחול פייר בושן במחצית השנייה של המאה ה - 17), וגם מנחים מוגדרים של הידיים ופלג הגוף העליון. את הבלט הקלאסי אפשר ללמוד כבר מגילאים צעירים מאד, ומומלץ לעשות זאת על מנת לרכוש את המיומנויות השונות הנדרשות לרוקדים ולרוקדות ולפתח את הגוף בצורה הבריאה והנכונה ביותר. 

מעוניינים לשלוח את בתכם או את בנכם לשיעורי בלט קלאסי? מקצועיות, תנאי לימוד ואיכות הם פרמטרים שחשובים לכם במסגרות אלו? פזית בירן סטודיו למחול הוא הכתובת הנכונה לפנות אליה. לסקירת החוגים והשיעורים המוצעים על ידי הסטודיו, לחצו כאן, ולקבלת פרטים נוספים בטלפון ומענה על כל שאלה, צרו קשר ב – 052-8865338 

השיעורים בסטודיו

  מחול מודרני
  בלט קלאסי
  מחול יצירתי
  פילאטיס
  לתלמידות המסלול
  המקצועי
לפרטים