הסיפור שלנו

סטודיו לריקוד

פזית בירן - מורה למחול מודרני ובלט קלאסי

בגיל 6 אמא שלי שאלה אותי: "מתוקה שלי, מה את מעדיפה: בלט או התעמלות קרקע?" המילה בלט נשמעה לי קצרה וידידותית יותר אז אמרתי לה שאני מעדיפה בלט ושננסה. הניסיון הזה הפך לעולם ומלואו, העולם שלי. סיפור האהבה שלי עם עולם הבלט והמחול המשיך לרשום פרקים חדשים בחיי. החל מגיל 15, במקביל ללימודי הבלט, התחלתי ללמד מחול יצירתי – הכנה לבלט תלמידות ותלמידים בגלאי 4-6 ולהכיר לראשונה את עולם ההוראה. בד בבד שמשתי כעוזרת בסטודיו לבלט של המורה שלי ז'אן פסקל.  בגיל 18 התגייסתי ושירתתי כמדריכה וכקצינת הגנה-עצמית. לאחר שחרורי מהצבא נרשמתי ללימודי תואר ראשון במחול באקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים הכוללים גם תעודת הוראה למחול. לאחר מכן המשכתי וסיימתי את לימודי התואר השני במחול. במקביל ללימודיי חזרתי לעשות את מה שאני כל כך אוהבת - ללמד. אני מלמדת בלט קלאסי ומחול מודרני החל משנת 2003. בשיעורי הבלט אני משתמשת בטכניקה של האקדמיה המלכותית למחול מאנגליה - R.A.D  אני רואה בתפקיד המורה למחול גם שליחות, ומתוך כך פעלתי יחד עם שותפה להקמת קבוצת א.מ.ל.י – קבוצת מורי מחול בישראל -  במסגרת א.מ.י. (איגוד אמני ישראל). 

כל אותו הזמן לא הפסקתי לרקוד: בתיאטרון מחול ירושלים, בלהקת האנסמבל של האקדמיה, במופע "מרתה" מאת ריצ'רד מוב, בהצגות המוסיקה לילדים מטעם תיאטרון ירושלים, בתיאטרון מחול רנה שינפלד ובמופע "The hair show" 

לאחר סיום לימודיי החלטתי להגשים חלום ולפתוח סטודיו למחול משלי.
הסטודיו פועל משנת 2009 בעיר רחובות.
בסטודיו שלי אני מממשת את הזכות שנפלה בחלקי ללמד תלמידות ותלמידים ולגלות בפניהם את העולם המופלא של המחול.

לסיכום - את תמצית התפיסה שלי כמורה למחול וכמנהלת הסטודיו ניתן לבטא דרך שיר קצר ועוצמתי המיוחס לרב קוק: 
"צריך שכל איש ידע ויבין שבתוך תוכו דולק נר, ואין נרו שלו כנר חברו ואין איש שאין לו נר. וצריך שכל איש ידע ויבין שעליו לעמול ולגלות את אור הנר ברבים, להדליקו לאבוקה גדולה ולהאיר את העולם כולו". 


 

מאיה בר- יעקב - מורה לבלט קלאסי, מחול מודרני ומחול יצירתי
מוטו לחיים:
תכוון לירח, גם אם תפספס תגיע לכוכבים

בוגרת התיכון שליד האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, התגייסה לצה"ל במעמד של רקדנית מצטיינת מטעם מנהל התרבות והספורט. בוגרת המסלול להכשרת רקדנים בתל אביב. סיימה לימודי תואר ראשון במחול ובעלת תעודת הוראה למחול מטעם האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים. כיום רוקדת בלהקת מיומנה, בלהקת המחול של סאלי- אן פרידלנד ובתאטרון המטמון. בשנת 2011 זכתה במלגת הצטיינות בתחום המחול מטעם קרן המלגות אמריקה – ישראל.

השתתפה כרקדנית מקצועית בפרויקט "פיפ דאנס" עם הכוריאוגרף נמרוד פריד, בפרויקט יחד עם להקתה של שרון אייל במוזיאון ישראל בירושלים. הופיעה עם יצירה מקורית של שלומי ביטון במסגרת פסטיבל 'חשיפה בין לאומית' בסוזן דלל - תל אביב. רקדה בפרויקט עם מיכאל גטמן והפילהרמונית הישראלית- עם היצירה המקורית 'ציפור האש' באוניברסיטת תל אביב. מלמדת מחול החל משנת 2015.

"המחול עבורי הוא נשגב. תחום אשר מכיל רבדים רבים. הקסם של המחול הוא, שזה שפה ללא מילים. ככל שננסה להגדירו, נפגע בערכו, ולכן תחום המחול עבורי הוא נעלה מכל תחום אמנותי אחר שהכרתי. כרקדנית אני חווה את העולם הזה בעצמי ומשתפת בו את הצופים בי. כמורה אני פותחת את אופקי עולם המחול בפני תלמידיי. אני שואפת לגרום לתלמידים שלי להתפתח, לצמוח ולהפוך להיות בעלי מודעות גופנית ורגשית גבוהה".
  זוהר מרקביץ' - כוריאוגרפית
 
מוטו לחיים:
"Great dancers are not great because of their technique, they are great because of their passion"
Martha Graham

בוגרת מגמת מחול תיכון בן גוריון נס ציונה. מדריכת פילאטיס מזרן ומכשירים. בעלת תואר ראשון במחול מטעם האקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים. בעלת תעודת הוראה למחול. רקדה בלהקת האנסמבל של האקדמיה. עוסקת בהוראה החל משנת 2013. במסגרת להקת האנסמבל לקחה חלק בפרויקט הנקרא "גוף מחול מקום". בצבא שרתה כמשקית ת"ש בגדוד ביסל"ח 906. בתפקיד זה, נפגשה עם אוכלוסייה מגוונת ונתנה מענה לחיילים הזקוקים לעזרה סוציו-אקונומית. "אני מאמינה בקשר בין טכניקת המחול לשיטת הפילאטיס כדרך לחיזוק השרירים, ליצירת יציבה נכונה, הימנעות מפציעות, העמקת התנועה והבנתה. בדרך זו אני שואפת לגרום לתלמידים שלי למצות את מלוא הפוטנציאל הגופני שלהם, "להקשיב" לגוף שלהם, לנוע וליהנות. אני מאמינה כי מלבד יתרונותיו של המחול בפיתוח כישורים פיזיים, מודעות ואינטליגנציה גופנית, ניתן גם לחנך לערכים כגון: אחריות, משמעת עצמית, מחויבות, מסירות והתמדה".

גוני צור – מורה למחול יצירתי – הכנה לבלט

מוטו לחיים:
"הגוף אומר מה שמילים לא יכולות לבטא" מרתה גרהם

בוגרת תואר ראשון במדעי ההתנהגות עם התמחות בפסיכולוגיה של הספורט. בוגרת ביה"ס למחול במועצה האזורית גבעת ברנר. עברה הכשרה להוראת המחול היצירתי לגיל הרך בסטודיו עם פזית.  

במסגרת שנת השרות התנדבה בפנימיית "גוונים" בבאר שבע. הדריכה וליוותה באופן רציף בני נוער בגילאים 12-18 אשר הוצאו מבתיהם מטעמים משפטיים וסוציאליים. במהלך שירותה הצבאי הייתה מפקדת בהשלמה חילית של קורס ההכשרה לקציני אימון גופני בוינגייט.

עבדה במשך 4 שנים כמטפלת בגני הילדים ובצהרונים בקיבוץ– לגלאי – 3-12. הדריכה במחנות קיץ בארה"ב מטעם הסוכנות היהודית תלמידים בגלאי 6-15. כיום, בנוסף להוראה בסטודיו, מנהלת את החינוך הבלתי פורמלי בקיבוץ גבעת ברנר ומרכזת את כל נושא ההדרכה. מובילה את שכבות ה'-י"ב. עבודתה כוללת הדרכה פרונטלית, תפעול משימות וארגונם, עבודת צוות ועבודה שוטפת מול הורי התלמידים. 

"המחול תמיד היה חלק מעולמי הפנימי והחיצוני. רקדתי מגיל צעיר, וגם במהלך שנת השירות והשירות הצבאי לא ויתרתי על הזדמנות לרקוד. במהלך השנים האחרונות נתקלתי לא פעם בצמד המילים'טיפול עצמי' כיצד אדם מטפל בעצמו, מה יכול להוביל את האדם להרגיש שלם עם עצמו ולאהוב את עצמו. הבנתי שהמחול מהווה עבורי מקום תרפויטי. במהלך הריקוד עולים רגשות ומחשבות איתם הגוף, הנפש והשכל מתמודדים.  בתור מורה אני רוצה ללמד את התלמידות שלי להביע את הרגשות שלהן באמצעות המחול ולתעל את התחושות והמחשבות שלהן אל תוך עומק התנועה והמאמץ הפיזי". 

 

טל סלומון – מורה לבלט קלאסי ולפוינט
מוטו לחיים:
"הרצון לנצח, התשוקה להצלחה, הדחף למצות את מלוא הפוטנציאל שלכם: אלא המפתחות שישחררו את דלתות ההצלחה האישית שלכם" קונפוציוס

בוגרת הקונסרבטוריון למוזיקה ולמחול בכפר סבא, שם למדה בלט בשיטת R.A.D עברה את כל שלבי הבחינות של ר.א.ד עד אדוונס 2. בוגרת מגמת המחול בתיכון " הרצוג " בכפר סבא. מדריכת פילאטיס מוסמכת. מלמדת פילאטיס המיועד לתלמידי מחול.

עוסקת בהוראה החל משנת 2015. בסיום שירותה הצבאי החלה את לימודיה ב - "מסלול להכשרת רקדנים". החל מהשנה השנייה ללימודים החלה לעבוד כרקדנית מקצועית.

רקדה בפרויקט מחול של היוצרת שרון וזאנה, בלהקתה של סאלי אן פרידלנד, בתיאטרון מחול ירושלים. עבדה בתיאטרון הקיבוץ כרקדנית ראשית וכשחקנית במופעי תאטרון מחול לילדים. כיום עובדת כרקדנית מקצועית עם היוצרת והרקדנית יעל שילר.

סטודנטית בשנה א' במסלול "מורים בפועל" לתואר ראשון ותעודת הוראה במחול בסמינר הקיבוצים. בוגרת המסלול להכשרת רקדנים בתל- אביב.

"תמיד האמנתי בעבודה קשה, בהתמדה ובאהבה אין סופית למה שאני עושה. כרקדנית אלו העקרונות שהובילו אותי להישגים, ואלו העקרונות שאני מנחילה לתלמידיי. הדרך לא תמיד פשוטה, לפעמים היא גם מאוד מורכבת ומאתגרת. יחד עם זאת, כשיש תשוקה ורצון השמיים הם הגבול! כל יום כשאני מגיעה ללמד אני מתרגשת מהעוצמות של הריקוד ומהתרומה האדירה שלו לגופן ולנפשן של התלמידות".

 

אלינור פוקס מזרחי – מורה לבלט קלאסי
מוטו לחיים:
איש אינו יכול להימלט מליבו, לכן צריך להאזין לו" (האלכימאי)

בוגרת תואר ראשון במחול ותעודת הוראה במסלול "מורים בפועל" בסמינר הקיבוצים. בוגרת המסלול להכשרת רקדנים של להקת ורטיגו. הייתה תלמידה בלהקת הבלט בניהולה של נינה טימופייבה בירושלים. רקדנית לשעבר בלהקת "קולבן דאנס", להקת "תיאטרון מחול ירושלים" ואצל היוצרות סופי קראנץ, ציפי ניר ומרים אנגל.

עוסקת בהוראת מחול משנת 2014, ובשנה האחרונה מגישה לבגרות במגמות מחול במקצועות המעשיים והעיוניים.

"מחול הוא תחום שאף פעם אין בו שגרה. התרגול הטכני מלא בתגליות חדשות מידי יום, בהתמודדות עם אתגרים ובהצלחות קטנות. דרך עולם המחול אפשר ללמוד בצורה אין סופית על הגוף ועל העצמי. בהוראה אני זוכה ללוות את התלמידות/ים שלי בדרכם האישית בעולם המחול והתנועה וזה מסב לי אושר גדול".

 
עתליה באומר – מורה למחול מודרני, מחול יצירתי - הכנה לבלט ולקומפוזיציה
מוטו לחיים:
"היה אתה השינוי אותו אתה מבקש לראות בעולם" מהטמה גנדי

מלמדת מחול מודרני וקומפוזיציה החל משנת 2007. בוגרת תואר ראשון במחול ותעודת הוראה מטעם האקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים. בוגרת המסלול לכוריאוגרפיה באקדמיה. בוגרת מסלול חד שנתי ב- "כלים" - מרכז לכוריאוגרפיה בבת–ים. מסיימת בימים אלו תואר שני במחול מטעם האקדמיה בירושלים. במהלך השנים 2013-2017 – יצרה עבודות מחול מקצועיות ולימדה במספר אקדמיות למחול בהודו. לימדה קומפוזיציה ומחול עכשווי בשתי תכניות להכשרת רקדנים בבנגלור (אטאקלרי, LVDS). בנוסף להוראת המחול, יוצרת מחול עצמאית בעשר השנים האחרונות.

יצרה את End of the wall"" יצירה שהיא שיתוף פעולה הודי ישראלי ואת "Quicksand" אשר עלתה בפסטיבל מחול שלם ובפסטיבל "fococo project" בבנגלור – הודו.

"אין ביכולתי להיזכר ברגע בו החלטתי שמחול הינו התחום בו אני רוצה לעסוק. ידעתי זאת מאז שאני זוכרת את עצמי. מאז ומתמיד המחול היווה עבורי מקום בו אני מרגישה בנוח. אני מרגישה, שבזכות המחול, אני יכולה לבטא את עצמי בדרכים רבות ומגוונות. כיוצרת אני שמחה לשתף את הקהל שלי עם העולם הפנימי שלי. כמורה, אני מתרגשת כל פעם מחדש להצליח לגרום לתלמידים נוספים להתאהב בעולם המחול. אחת המטרות שלי היא להוביל את התלמידים שלי לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם – כל אחד לפי דרכו ויכולותיו". 

הדס אשל - למחול מודרני ולבלט קלאסי - מורה מחליפה
מוטו לחיים:
"עדיף כישלון מפואר מחלומות במגירה" דודו טסה

בוגרת בהצטיינות של מגמת המחול בביה"ס לאמנויות באשקלון. בוגרת קורס "גאגא אינטנסיב" – עם אוהד נהרין. סיימה את לימודיה בסדנה להכשרת רקדנים בחיפה ובתכנית התעודה המקצועית לרקדנים ב - "Peridance" במסלול בלט קלאסי ומחול עכשווי – ניו- יורק. למדה בתכנית הדו-שנתית לכוריאוגרפיה במרכז 'כלים'. בוגרת קורס הדרכת פילאטיס מזרן ב - PSC - בית הספר האמריקאי לפילאטיס.

זוכת המלגה השנתית מאת Isadora Duncan Foundation בניו – יורק לרקדנים יוצרים.

עוסקת בהוראה החל מ – 2014. מופיעה כרקדנית יוצרת בסולו DRIVE אותו יצרה והופיעה בביאנלה בונציה. יצרה טריו: "ערוץ 3" איתו הופיעה בפסטיבל אינטימדאנס, בתיאטרון תמונע ובתוכנית Process/Talk בסוזן דלל. רקדה בעבודות מחול מקצועיות של היוצרים רן בן דרור, רועי אסף, דגנית שמי ונועה שביט מירב כהן וסלין באומגרטנר.

"מחול בשבילי זה ביטוי נוסף לקיום שלי כשהוא ללא הגדרות. כשאני רוקדת אני נותנת לגוף שלי להיות נוכח, להפתיע אותי, לגרום לי אושר או להזכיר לי מה אני מרגישה. כשאני מלמדת אני מבינה בכל פעם מחדש כמה עושר ואפשרויות יש בעולם המחול ושהלמידה בו היא אינסופית. אני רואה את המחול והוראתו כדרך מהותית להתפתחות ורכישת כלים לחיים כגון, משמעת עצמית, עצמאות ואחריות אישית".  

השיעורים בסטודיו

  מחול מודרני
  בלט קלאסי
  מחול יצירתי
  פילאטיס
  לתלמידות המסלול
  המקצועי
לפרטים